انواع گیج ماشین بافت

انواع گیج ماشین بافت

لباس های بافتنی از آن دسته لباس های دوست داشتنی است که همیشه در فصل های سرد سال همراه ما بوده اند . از قلاب های دوست داشتنی مادر بزرگ ها برای بافت کلاه ، شال گردن، پلیور و … در گذشته که در تابستان شروع می کردند تا فصل های سرد سال را برای ما دلنشین کنند تا ماشین آلات امروزی که توانایی بافت لباس در سایز ها ، رنگ ها و مدل های متفاوت در مدت زمان کوتاه را دارند.

ماشین آلات بافت باعث افزایش تنوع لباس های زمستانی می شوند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی نحوه به وجود آمدن ماشین آلات بافتنی و عملکرد آن ها بپردازیم.

تاریخچه ماشین بافندگی حلقوی

برای اولین بار ولیام لی مخترع انگلیسی در سال 1589 ماشینی اتوماتیک  برای بافت به شکل گردبافی طراحی کرد. این ماشین های گرد بافت با هدف بافت جوراب های پشمی، طراحی و ساخته شده بودند که به صورت پیشرفته در هر اینچ از 8 تا 20 سوزن به کار میرفت در واقع ماشینی ساخت که از بافت های درشت تا بافت های ریز را انجام میداد.

ولی ملکه الیزابت اول با توجه به این موضوع که افراد زیادی در آ  ن زمان از طریق بافت لباس دستی امرار معاش می کردند از این دستگاه حمایت نکرد تا این افراد بیکار نشوند. به همین علت ثبت و توسعه این دستگاه تقریبا تا یک قرن طول کشید.

نحوه بافت ماشین ها

اگر شما جهت سفارش تولید محصولات بافت اقدام کرده باشید، به احتمال زیاد واژه ی گیج به گوشتان خورده است.

گیج به معنای تعداد دفعات دوخت یا سوزن ها در هر اینچ (2.54 سانتی متر ) روی یک پارچه بافتنی است.

هرچه عدد گیج بیشتر باشد سوزن های بیشتری خواهیم داشت و با محصولی ریز بافت و ظریف رو به رو هستیم درواقع بافت ریز دارای تراکم بالایی می باشد.

به طور مثال ما در ماشین گیج 14 ، در هر اینچ 14 سوزن داریم و در ماشین گیج 8 در هر اینچ 8 سوزن داریم.

 انواع گیج های ماشین های بافت

برای بررسی ماشین های بافت از گیج های پایین و ساده شروع می کنیم. گیج های 3 تا 7 را می توان گیج های بسیار درشت دانست که برای تولید لباس هایی با ضخامت بالا و برای مناطق کاملا سرد مناسب دانست.

"گیج ماشین بافت"

گیج 8 و 10

گیج های درشت هستند که برای بافت  لباس های فصل زمستان و هوای کاملا سرد مناسب است و از محبوبیت بالایی در تولید انواع لباس های بافت زنانه ، بچگانه و مردانه برخوردار می باشد. هم چنین یکی از محبوب ترین کالاهای حوزه البسه خانه یعتی پتو و شال رو مبلی نیز در این گیج ها بافته می شود.

گیج 12

گیج میانه محسوب می شود که برای لباس های پاییزی کاربرد فراوانی دارد .

"انواع گیج های بافت"

گیج های 14 و 16

 از به روزترین ماشین آلات کشو بافی محسوب می شوند که توانایی تولید لباس با تراکم بالا ( ریزبافت) را دارد که در حوزه مردانه در تولید تیشرت های بهاره و در حوزه زنانه در تولید تاپ های بهاره نیز استفاده می شوند که از محبوبیت بالایی نیز برخوردار هستند. نا گفته نماند که طراحی لباس های بافت با گیج های بالا ظرافت و حساسیت بالایی دارد همچنین کار دوخت و بخار این قواره ها بسیار حساس و سخت است که باید افراد متخصص مربوط به خود را داشته باشد.

"انواع گیج های بافت"

گیج های 16 به بالا

در این گیج ها ما پارچه هایی به دست می آوریم که برای لباس های فصل خنک سال بسیار مناسب است . در واقع لباس های تریکو و پارچه های نازک را با گیج های بالا می بافند و شکل دستگاه ها نیز متفاوت تر هستند. باید به این موضوع توجه کرد که نگهداری لباس های بافت نازک و ظریف مراقبت ویژه ای احتیاج دارد تا عمر بالایی داشته باشد.پیشنهاد می کنیم به مقاله ای که برای نگهداری لباس بافت گذاشتیم نگاهی بیاندازید.

"لباس بافت"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *